CLINIQUE HAPPY PARFÜM

Clinique Happy günümüzde de tazeliği ile en çok satan parfümlerden bir tanesidir. Bayan Parfümünün çok sevilmesi üzerine Erkek versiyonlarıda satışa sunulmuştur. 1997 çıkışlı ve harmanına bakıldığında tipik bir çiçek destekli meyve teması beklediğimiz bir parfüm. Ödül almış bir parfüm ve gerçekten de cıvıl cıvıl bir koku bekliyor insan ilk baktığında. Beklentileri çok da fazla yüksek tutmamak gerektiğini baştan bildireyim. Açılışındaki ekşimsi meyveleri net bir şekilde hissedebiliyorsunuz ama değişik bir şekilde size vermesi gereken o neşeyi bence veremiyor. Gucci by Gucci’de ya da J’adore’da yaşadığım canlı meyve kokularını çok yaşadığımı söyleyemem. Güzel ama böyle tarifi zor bir kapalılık var. Adından alması gereken heyecanı tam alamamış gibi duruyor ve sanki çok da genç parfümü olmadığını bize bildiriyor. Yine de çok başarısız bir üst nota diyemem. Açık parfümler gibi olmadığını ve orjinal hissiyatını size oldukça güzel veriyor ki bu da zaten yapabilmesi gereken bir şey.


Orta notaya geçerken üst notadan kalan turunçgil esansları kokunun sonuna kadar parfüme genel şeklini vereceğini çok net hissettiriyor. Tek tek çiçek esanslarını alamıyorsunuz. Parfümlerde bu durum bazen bir artı iken bazen eksi olabilir. Mesela çok dengeli bir harman yapılmışsa ve bütün esanslar ulaşılmaya çalışılan tek bir koku gibi duruyorsa bu bir başarıdır aslında. Bu parfümlere “dengeli” diyebiliriz. Ancak bazen de çok net hissedersiniz ki aslında yapılmaya çalışılan şey tek bir kokuya ulaşmak değildir ama parfüm tek bir koku gibi durur. Bu durumlarda esanslar kendilerini göstermeye çalışırlar ama bir türlü aşamadıkları bir sınır vardır. Malesef ben Happy’de biraz bunu hissettim. Bu harmana baktığımda tek bir koku olmasından ziyade bütün esansların kendilerini hissettirmek için adeta yarıştığı ve cıvıl cıvıl bir parfüm beklerdim. Yine de bu bir tarz meselesidir ama bilin ki cıvıl cıvıl olmaktan çok daha ağır başlı bir turunçgil teması sizi bekliyor. Yani sürprizlerden ziyade çok başarılı olamasa da daha dengeli bir koku sizi bekliyor olacak. Özetle parfümümüz orta nota olarak beklenilenin aksine genç kızların kullanması gereken ve neşeli bir ruhtan ziyade içerisinde mutluluk barındıran ama ciddiyeti ve olgunluğu oturmuş bir ruha sahip.

Orta nota iyice portakal çiçeği tarzında bir yapıya bürünürken alt nota da kendini tatlımsı çiçeklerle ortaya koyuyor. Bence parfümün en kötü bölümü burası. Hadi üst nota tarz dedik, orta nota da ağır başlı dedik ama alt nota bence hiç çekilecek gibi değil. Bir kere çiçek kombinasyonu hiç iyi değil ve bu tatlılığı veren şey amber ise hiç yerinde bir kullanım olmamış. Adeta kokunun karakterinin değiştiğini söylemeliyim.

Ne kadar ödüllü ve beğenilen bir koku da olsa ben kendi fikirlerimi buna göre şekillendiremem malesef ve doğru olan da bence bu. Clinique’in özellikle kozmetikte tercih edilen ve başarılı bir firma olduğunu çok yakından bilsem de parfümlerinin çok da iyi olmadığını yine birçok parfüm kullandığım için iyi biliyorum. Genel anlamda kalite olarak ve zevk olarak çok beğenmediğim parfümlerinden birisi de Happy. Yaş aralığı oldukça iyi bir parfüm. Olgun ama mutlu bir kişilik barındıran insanlara yakışabilecek bir parfüm. Bence muhakkak bir tester olarak denenmeli ve etkisi görülerek alınmalı. Özellikle portakal çiçeği kokusunu sevenlere tam istediği temada bir parfüm olabilir. Çevrenizden çok olumsuz tepkiler almazsınız. Aslına bakarsanız kötü bir koku da değil. Sadece biraz tekdüze ve bu fiyata başka bir parfümü tercih etmek bana biraz daha mantıklı geldi ama özellikle bildirmeliyim ki tarz olarak hoşlanabilecek birçok insan çıkabilir. Turunçgil kokularını sevenler muhakkak denemeli ve görmeli.

Posted in Parfümler and tagged , , , , , , , , .