Costume National Homme Erkek Parfüm

 

Costume National parfümleri, pazarda konumlanması açısından biraz farklı bir yerde. Niş desek tam değil. Fakat fiyatları klasik popüler markalardan da yüksek. Yani yarı niş diyebiliriz. Bildiğim kadarıyla parfümlerini EDP olarak piyasaya sunuyorlar. Bu durum da ana akım markalarda görülen bir şey değil. Benim kafam karışmış durumda. O zaman “Yarı Niş” diyerek kendimce işin içinden çıkmaya çalışayım.

Costume National Homme aromatik odunsu olarak sınıflandırılmış. Pek yanlış bir tanımlama değil geneline bakarsak. Parfümümüzün açılışı tatlı kırmızı meyveler, ağaç reçinesi, tatlı baharatlar ve biraz da içkimsi (belki de viski) kokuların karışımı ile gerçekleşiyor. Harika üst notaları var diyebilirim. Çok doğal, zengin, modern ve tam benim istediğim gibi. Başlangıca söyleyecek bir şeyim kesinlikle yok. Nefis. Orta notalara geçildiğinde koku karakteri çok değişmiyor. Aynı meyvemsi, tatlı baharatlar devam ediyor. Fakat içki kokusuna benzettiğim yanı pek kalmıyor. Bu andan itibaren tam bir aromatik baharatlı bir hal alıyor. Muhtemelen tarçın-karanfil ikilisi ana gövdeyi oluşturuyor. Başlangıcındaki o yüksek canlılık ve enerji azalsa da hala çok sevilesi. Son kısımda yine kokusu çok büyük değişim göstermiyor. Alt notalarında hissedilir derece de odunsular ortaya çıkıyor. Muhtemelen tütsü. Belki biraz amber. Bu bölümün ana oyuncusu odunsu notalar diyebilirim rahatlıkla. Yani özetle: Kırmızı meyveler, tatlı baharatlar, odunsu notalar parfümün ana eksenini oluşturuyor.


Costume National Homme, günümüzün modern, popüler, tatlı baharatlı parfümlerine çok ciddi bir rakip. Bu anlamda biraz YSL – La Nuit de L’Homme ile benzerlik taşıyor. Fakat La Nuit’in Costume National Homme karşısında bence hiç şansı yok. Gerek koku güzelliği, gerekse kalite hissiyatı anlamında rahatlıkla niche parfümlerle yarışır Costume National Homme. Bana biraz L’Artisan – Tea for Two’nun sonlarına benziyor gibime geldi. Fakat bence Tea for Tea’den bile çok daha güzel. Hatta başlangıcı Serge Lutens – Churgui’yi anımsattı. Evet bence kesinlikle paralellik var iki parfüm arasında.

Bu parfümdeki tatlı baharat kullanımına bayıldım. Kırmızı meyveler benzeri koku ve odunsu notalar ile öyle güzel harmanlanmış ki koklamaktan bıkmadığım bir parfüm olarak kayıtlara geçmek istiyorum. Daha önce denediğim Scent ve Scent Intense parfümlerine biraz benziyor genel tarzı. Hatta ilk kokladığımda Scent’e oldukça benzettim. Fakat her ikisinden de çok daha başarılı bence. Denediğim en iyi Costume National parfümü diyebilirim rahatlıkla. Genel olarak çok popüler olmayan ve herkesin bilmediği güzel bir kız gibi sanki. Güzel bir sürpriz oldu benim için Costume National Homme.

Parfümün eleştirilecek yanı ise kokusunun çok değişmemesi. Başından sonuna kadar neredeyse aynı çizgide ilerliyor. Çok büyük değişim göstermiyor. Sizi şaşırtmıyor. Keşke daha detaylı olsaymış. Tabii ki başlangıcını saymıyorum.

Costume National’ın güzel yanlarından birisi Türkiye’de bulmanız zor değil. Tekin Acar mağazalarında satılıyor. Oralardan deneyebilme ve karar verebilme şansınız var. Ayrıca bazı Türkiye merkezli açık arttırma ve alışveriş sitelerinde de bulunabilir.

Parfümün kalıcılığı ve fark edilirliği fena değil. Muhtemelen EDP olmasının avantajını kullanıyor. Sıkarken dikkatli olmanız gereken parfümlerden. Hem kendinizi hem de etrafınızdaki rahatsız etme ihtimaliniz olabilir. Parfüm pazarında nadir kullanılan yeni bir pompa sistemi varmış şişesinde. Bologna Cosmoprof Kozmetik Fuarında düzenlenen 21. Uluslararası Parfüm Akademi Ödülleri töreninde, İtalya’nın “En İyi İtalyan Yapımı Erkek Parfümü” ödülünü kazanmış. Bu eseri bir çok önemli parfüme imza atmış ve Frederick Malle içinde çalışmış olan saygın burunlardan Dominique Ropion yapmış.

Posted in Parfüm and tagged , , , , , , , , , .