Guerlain Shalimar Parfüm

Guerlain Shalimar ; Tüm zamanların en tanınmış parfümleri arasında yer alan bu kokunun altında hüzünlü bir aşk hikayesi var. Parfüm ismini Pakistan’da yer alan muhteşem güzellikteki Shalimar Bahçeleri’nden alıyor.

1600’lü yılların başında Babür Devleti hükümdarı Şah Cihan ve onun biricik eşi Ercüment Banu’nun benzersiz bir aşk yaşıyorlar. O dönem Hindistan’daki Türk hakimiyetinin en parlak dönemlerinden birini yönetiyor. Şah Cihan’ın eşi Banu’dan tam 13 çocuğu oluyor. Fakat 14. çocuğunun doğumunda Banu ölüyor. Dillere destan olan bu aşk o kadar acı bir şekilde bitiyor ki Şah Cihan tahtı, yönetimi her şeyi bırakıyor. Ömrünün kalan kısmını büyük bir yas içinde geçiriyor. Sonra da büyük aşkı için ünlü Tac Mahal’i yaptırıyor.


İşte bu aşk hikayesinden çok etkilenen ünlü Fransız parfümör Guerlian 1921 yılında bu Shalimar parfümünü yaratıyor. İsminin Shalimar olmasının sebebi ise Ercüment Banu’nun en sevdiği bahçe olması.

İçerisinde; bergamot, vanilya ve zambak kokuları barındıran parfüm buram buram aşk kokan oryantal bir koku olarak biliniyor. Parfüm piyasaya sürüldüğünde beri aşka inanan kadın ve erkeklerin vazgeçemediği kokular arasında.

 

Posted in Parfüm, Parfümler and tagged , , , , , , , , , , , , .