Creed Virgin Island Water Parfüm

 

Creed Virgin Island Water Parfüm , Başlangıcında burnunuza gelen koku kremsi bir limon diyebilirim. Limon aromasını “lime” denilen misket limonu veriyor büyük ihtimalle. Doğal, yumuşak ve ferah. Biraz Chanel  Allure Homme Edition Blanche’a benziyor. Fakat ondan daha güzel. Bir süre sonra bu misket limonu meyvesine yumuşak bir hindistan cevizi ekleniyor. Daha doğrusu ağırlık hindistan cevizine doğru kayıyor. Gayet güzel diyebilirim bu kısım. Sonlara doğru yine çok yumuşak odunsu notalar ve misk ekleniyor. Hindistan cevizi hala baskın diyebilirim. Böylece de tenden ayrılıyor.

Virgin Island Water aynı ismi gibi bize tropikal bir parfüm olduğunu hatırlatıyor. Bir çok kişinin dediği gibi hindistan cevizli tropikal kokteyllere benziyor. Hani şu içinde küçük şemsiye olan rengarenk bardaklarda gelen kokteyller. Zaten açıklanan notalarında “Rom” içkisi de var. Her ne kadar içki teması çok baskın olmasa da sonlara doğru burnunuza gelen koku biraz içkileri hatırlatıyor.

Parfümümüz bence misket limonu ve hindistan cevizi ana ekseni üzerine oluşturulmuş. Ayrıca biraz da tatlılık eklenmiş. Bu iki meyvenin çok güzel bir harmanı adeta. Ferah, çok yumuşak, hafif, tropikal bir havası var. Sanki sizi alıp tropikal adalarda bir seyahate çıkarıyor Virgin Island Water. Belki Karayipler belki de Maldivler adasında gibi hissediyorum kendimi. Hani şu bembeyaz kumlara sahip olan ve denizin kenarındaki hindistan cevizi ağaçlarının altında tembelce uyukluyorum. Elimde tropikal bir içki. Yüzümde okyanustan gelen hafif bir esinti. Yanımda sevdiğim kadın…

Hani bir soru vardır. “Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey ne olur?” Eğer düşeceğiniz tropikal bir adaysa Virgin Island Water yanınıza alacağınız üç şeyden birisi olmalı. Yapaylık barındırmayan lezzetli kokusu bence çok güzel. Hatta rahatlıkla kadınlarda kullanabilir. Yani tam bir unisex parfümü. Bana Tommy Bahama – Set Sail St. Barts’a yakın geldi kokusu ama kalite olarak Creed birkaç gömlek üstün.

Şimdi tartışılan şu konuya bir bakalım. Böylesine basit, hafif ve yumuşak bir parfüm 200 dolardan fazla bir fiyat etiketini hak ediyor mu? Bu soruyu Creed’in bir çok parfümü için sorabiliriz. Parfüm platformlarında bu konuda pek bir fikir birliği yok. Fiyatlarının biraz abartılı olduğunu kesinlikle kabul ediyorum. Denediğim diğer ferah Creed parfümleri beni büyük hayal kırıklığına uğratmıştı. Ama Virgin Island Water bence vereceğiniz parayı hak edecektir. En azından ben böyle düşünüyorum.

Parfümümüz yine bir Creed kriteri olan Millesime konsantrasyonunda. Hem erkek hem de kadın kullanımına uyacaktır. Tam bir yaz parfümü. Plajda, tatilde, sahil kenarlarında kullanmak harika olacaktır. 35 yaş altındaki arkadaşlara daha çok uyacak gibi duruyor. Ünlü parfüm yazarı Chandler Burr, Virgin Island Water hakında oldukça güzel şeyler söylemiş. Özetle: “Buzlu rom, turkuvaz renkli okyanusun tuzlu kokusu ve sıcak Karayipler güneşi olağanüstü bir şekilde yan yana getirilmiş

Chanel Allure Homme Edition Blanche Parfüm

 

Chanel Allure Homme Edition Blanche Parfüm Allure serisinin bir üyesi olan Allure Homme Edition Blanche’ye yer vereceğim. Oryantal olarak sınıflandırılmış. Açılışı limon egemenliğinde gerçekleşiyor. Fakat çok doğal ve mis gibi bir limon değil. Biraz limon kolonyalarını hatırlattı bana. Nerede Annick Goutal – Eau d’Hadrien’daki nefis limon esansı. Başlangıcı ferah ve ortalama bir limon diyebilirim.

Orta notalara gelindiğinde limona kremsilik ekleniyor. Muhtemelen vanilyadan geliyor bu his. Fakat limonsu-turunçgil işbirliği daha güçlü. Vanilya sadece yardımcı kuvvet anladığım kadarıyla. Bu kısımda biraz da baharatlar hissediliyor. Zencefil yada biber olabilir. Ama çok baskın değil. Orta notaları en çok sevdiğim yeri diyebilirim parfümün.Continue reading

Chanel No 5 EDP Kadın Parfümü

 

Seksi ve birçoğu afrodizyak etkili olan oryantal kadın kokuları, genel olarak özel geceler ile davetler için uygundur. Aynı zamanda buğday ve esmer tenli kadınlarda, çok daha iyi sonuç verdiği bilinmektedir. Mevsim olarak da kış aylarında daha sık tercih edilirler. İşte kadınlar için en iyi oryantal koku sizlerle:

Tepe Noktası: Aldehitler, Bergamot, Liman, Portakal Çiçeği ve Ylang Ylang
Kalp Noktası: Yasemin, Gül, Süsen ve Zambak
Dip Noktası: Vetiver, Sandal Ağacı, Vanilya, Amber ve Paçuli
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Klasik, İkon, Sonsuz, Kışkırtıcı ve Zamansız

Coco Chanel’in en iddialı ve yılların eskitemediği kokusudur. 1921 yılında piyasaya sürülen Chanel №5, 20. yüzyıldan günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Kadın parfümleri arasında vazgeçilmez statüsündedir. Bir ekoldür ve bağımlılığın tam karşılığıdır. Chanel №5 için söylenecek sözler yetersiz kalabilir. Zaten №5, gelmiş geçmiş en iyi Chanel tasarımları arasında yerini alıyor. Kimilerine göre anneanne kokudur; ama her yıla damgasını vuran kadın kokusudur. Chanel №5’in bu kadar benzersiz olmasının nedeni ise içeriğindeki yüksek aldehit sentetiği oranıdır. Küçük bir hata sonucunda bu halini almıştır ve Chanel’i mest etmiştir.

1921 yılında piyasaya sürülen Chanel No.5, kadın parfümleri arasında vazgeçilmez statüsündedir. Bir ekoldür ve tam bir bağımlılıktır.

No.5, gerçekten diğer parfümlerden farklıdır. İçeriğinde başrollerde olan pek çok çiçek notası bulundurmasına rağmen, onu diğerlerinden farklı kılan, sırrına kimsenin anlam veremediği şey ise içeriğinde kullanılan kimyasal bir madde olan aldehittir. Doğada bulunmayan ve sentetik olarak üretilen aldehit, böylelikle ilk kez bir parfümün içinde kullanılmış olur. Parfümün yaratıcısı farkında olmadan bu maddeyi yüksek dozda kullanır.

Küçük bir hata sonucunda bu halini almıştır ama Chanel’i mest etmiştir. Coco Chanel’in ustaca hazırladığı pazarlama tekniği sonucunda büyük başarı elde etmiştir. 2014 yılında ise dünyanın en çok satan kadın kokusu, en başarılı ve ikonik koku olarak anılmaya başlamıştır. Bir röportajında Marilyn Monreo’ye uyurken ne giydiği sorulmuştur. Onun verdiği cevap ise hafızalara kazanmıştır; “yalnızca Chanel No.5!”