YS Uzac Lale Parfüm

Ve karşınızda YS Uzac Lale Parfüm ; İsviçreli bir müzisyenin Türk lalesinden esinlenerek hazırladığı koku. YS UZAC markasının tasarımcısı İsviçreli Vincent Micotti. Vincent, aslında bir müzisyen. Parfümleri tasarlarken müzikten ilham alıyor. En büyük özelliği parfümlerinde doğal hammaddeyi tercih etmesi. Türk lalesinden esinlendiği ‘Lale’ adlı parfümü çok seviliyor.

Eğer sizde lalenin eşsiz ferah kokusuna sahip olmak istiyorsanız bu koku tam size göre. İsviçre menşeili bir parfüm firması olan YS
UZAC’ın, 2011 yılında piyasaya sürdüğü serinin bayan parfümlerinden Lale ile karşınızdayım. Öncelikle şunu belirteyim, bayan parfümü lafını işitip uzaklaşmasın erkek arkadaşlarımız.

Gelin buyrun ; YS UZAC henüz kurulalı bir kaç sene olmamış, yeni bir niş parfüm evi. Kurucusu ise markanın dört parfümünü de tasarlayan Vincent Micotti. Kendisi isviçre doğumlu, Fransız asıllı bir beyefendi. Blogumda bu markanın dört parfümlük açılış serisine teker teker yer vermeye çalışacağım ve sizlere parfümleri hakkında iyi kötü bir fikir vermeyi deneyeceğim.


Lale çiçeğinin kokusuz bir bitki olması, müzikal kariyeri de olan parfümörümüz Vincent Micotti’yi harekete geçirmiş. Bu çiçek koksaydı nasıl kokardı acaba diye düşünerek, kendi hayal dünyasının eserini bizlere Lale parfümüyle sunmuş. Bunu yaparken de, parfümün merkezine
kadeh çiçeğini oturtmuş. Bu çiçeğin himalayalar’da ilk kar düştüğünde açan nadir bir çiçek olduğu yazıyor açıklamasında. Ben de kendisiyle ilk defa tanışıyorum. Parfümü ben kendim çiçeksi aromatik olarak sınıflandırıyorum. Açılışı mükemmel ötesi bir mandalina ve çiçeksi hisle yapıyor parfüm. Uzun zamandır koklamadığım güzellikte bir mandalina. Hafiften buruk. Belki biraz da portakal mevcut yanında. Buradaki çiçeksilik ise,bahsettiğim kadeh çiçeğinden geliyor sanırım. Beyaz çiçek hissi veren, tanıdık ve doğal bir koku.
Açılışa bayıldım. Orta notalarda ise gül devreye giriyor. Beyaz çiçeksi o his devam ediyor aynı zamanda. Orta notalarda biber ve safran da varmış ancak ben pek duyumsayamadım.

Belki biraz bergamot alıyor olabilirim. Hatta evet. Baştan beri biraz bergamot da hissediliyor. Alt notalarda ise koku etkisini kaybetmeden, amber, hafiften odunsular ve tütsüyle son buluyor. Tadı damağımda kaldı itiraf etmeliyim. Vincent Micotti çok güzel bir kompozisyon işlemiş ancak kalıcılıkta sınıfta kaldı. Parfümün kalıcılık ve farkedilirliği oldukça düşük. Ten parfümü denebilir. Tende çok hoş ve yumuşak bir koku olarak kalsa da, daha fazlasını veremiyor bize.

20 yaş üzeri bayan arkadaşlara çok yakışacaktır. Erkek kullanımına da uygun görünse de, bu bir bayan parfümü ve uniseks bile değil. Aklınızdan çıkarmayın. Bu kadar kibar bir parfümü bayan arkadaşlarımıza çok daha fazla yakıştırırım. Kokusu genel beğeniye uyabilecek bir koku. Evet belki lale böyle kokabilirdi gerçekten. Parfümörünü tebrik ediyorum. Güzel ve yaratıcı bir hayal gücü var.
Lale güzel bir parfüm. Güzel bir marka ile karşı karşıya olabileceğim hissini uyandırıyor bende. Onu diğer üç parfümü de deneyince göreceğim elbette.

Posted in Parfüm, Parfümler and tagged , , , , , , , .