Yves Saint Laurent Opium Parfüm

Yves Saint Laurent Opium EDT Kadın Parfümü, Türkçesi afyon anlamına gelen Opium, 1977 yılında ilk çıktığı anlarda büyük olay yaratmıştır. Her şeyden önce uyuşturucu karşıtı çevreler tarafından tepki almıştır. Bu tepkiler nedeniyle pek başarı elde edememiştir. Reklamında ise ünlü manken Sophie Dahl’ın çıplak bir şekilde yalnızca stiletto ile poz vermesi, tepkileri arttırmış ve reklam yasaklanmıştır. Ardından 2003 yılında bir araştırma yapılmıştır ve akılda en çok kalan koku olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise afrodizyak etkili kadın kokuları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda en etkileyici ve beğenilen kadın parfümleri listesinde de zirvelere oynamaktadır.


Tepe Noktası: Mandalina, Erik, Karanfil, Kişniş, Biber ve Defneyaprağı
Kalp Noktası: Yasemin, Gül, Zambak, Tarçın, Şeftali ve Süsen Kökü
Dip Noktası: Sandal Ağacı, Sedir Ağacı, Labdanum, Amber, Tütsü, Paçuli ve Vetiver
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Mistik, Gizemli, Çekici ve Lüks

Opium Türkçe’de afyon anlamına geliyor. Parfüm ilk olarak 1977 yılında çıktı ve büyük bir gürültü kopardı. Uyuşturucu karşıtı çevreler harekete geçti. Reklamındaki model çıplak bir şekilde poz verince tepkiler iyice arttı ve yasaklandı.

2003 yılında ise bir araştırma yapıldı ve Opium en çok akılda kalan koku seçildi. Şimdilerde ise afrodizyak etkili kadın kokuları arasında ilk sıralarda yer alıyor ve en beğenilen kadın parfümleri arasında zirveye oynuyor.

Posted in Parfüm, Parfümler and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .