Carolina Herrera Chic For Men Erkek Parfümü

 

Chic For Men odunsu baharatlı olarak sınıflandırılmış. Açılışı tam bir meyve salatası gibi. Açıklanan üst notalarına baktığımda zaten durum anlaşılıyor. Limon, mandalina, karpuz ve bergamot. Bence bu dörtlüden en fazla karpuz ve mandalina hissediliyor. Biraz fazla “genç işi” diyebilirim başlangıcı. Orta notalara gelindiğinde bu meyvemsi koku geri çekilirken ortaya tatlı baharatlar çıkıyor. Daha çok biber diyebilirim. Fakat o meyvemsi koku her daim hissediliyor. Orta notaları başlangıcından daha güzel. Alt notalarına gelindiğinde ise baharatların etkisi azalırken ortaya tatlı meyvemsi misk ile tatlı aromatik odunsular ortaya çıkıyor. Bu kısıma eh işte diyebilirim. Yani özetle: Meyveler, tatlı baharatlar, tatlı misk ve odunsu notalar.Continue reading

Guerlain Shalimar Parfüm

Guerlain Shalimar ; Tüm zamanların en tanınmış parfümleri arasında yer alan bu kokunun altında hüzünlü bir aşk hikayesi var. Parfüm ismini Pakistan’da yer alan muhteşem güzellikteki Shalimar Bahçeleri’nden alıyor.

1600’lü yılların başında Babür Devleti hükümdarı Şah Cihan ve onun biricik eşi Ercüment Banu’nun benzersiz bir aşk yaşıyorlar. O dönem Hindistan’daki Türk hakimiyetinin en parlak dönemlerinden birini yönetiyor. Şah Cihan’ın eşi Banu’dan tam 13 çocuğu oluyor. Fakat 14. çocuğunun doğumunda Banu ölüyor. Dillere destan olan bu aşk o kadar acı bir şekilde bitiyor ki Şah Cihan tahtı, yönetimi her şeyi bırakıyor. Ömrünün kalan kısmını büyük bir yas içinde geçiriyor. Sonra da büyük aşkı için ünlü Tac Mahal’i yaptırıyor.Continue reading

Chanel No 5 EDP Kadın Parfümü

 

Seksi ve birçoğu afrodizyak etkili olan oryantal kadın kokuları, genel olarak özel geceler ile davetler için uygundur. Aynı zamanda buğday ve esmer tenli kadınlarda, çok daha iyi sonuç verdiği bilinmektedir. Mevsim olarak da kış aylarında daha sık tercih edilirler. İşte kadınlar için en iyi oryantal koku sizlerle:

Tepe Noktası: Aldehitler, Bergamot, Liman, Portakal Çiçeği ve Ylang Ylang
Kalp Noktası: Yasemin, Gül, Süsen ve Zambak
Dip Noktası: Vetiver, Sandal Ağacı, Vanilya, Amber ve Paçuli
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Klasik, İkon, Sonsuz, Kışkırtıcı ve Zamansız

Coco Chanel’in en iddialı ve yılların eskitemediği kokusudur. 1921 yılında piyasaya sürülen Chanel №5, 20. yüzyıldan günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Kadın parfümleri arasında vazgeçilmez statüsündedir. Bir ekoldür ve bağımlılığın tam karşılığıdır. Chanel №5 için söylenecek sözler yetersiz kalabilir. Zaten №5, gelmiş geçmiş en iyi Chanel tasarımları arasında yerini alıyor. Kimilerine göre anneanne kokudur; ama her yıla damgasını vuran kadın kokusudur. Chanel №5’in bu kadar benzersiz olmasının nedeni ise içeriğindeki yüksek aldehit sentetiği oranıdır. Küçük bir hata sonucunda bu halini almıştır ve Chanel’i mest etmiştir.

1921 yılında piyasaya sürülen Chanel No.5, kadın parfümleri arasında vazgeçilmez statüsündedir. Bir ekoldür ve tam bir bağımlılıktır.

No.5, gerçekten diğer parfümlerden farklıdır. İçeriğinde başrollerde olan pek çok çiçek notası bulundurmasına rağmen, onu diğerlerinden farklı kılan, sırrına kimsenin anlam veremediği şey ise içeriğinde kullanılan kimyasal bir madde olan aldehittir. Doğada bulunmayan ve sentetik olarak üretilen aldehit, böylelikle ilk kez bir parfümün içinde kullanılmış olur. Parfümün yaratıcısı farkında olmadan bu maddeyi yüksek dozda kullanır.

Küçük bir hata sonucunda bu halini almıştır ama Chanel’i mest etmiştir. Coco Chanel’in ustaca hazırladığı pazarlama tekniği sonucunda büyük başarı elde etmiştir. 2014 yılında ise dünyanın en çok satan kadın kokusu, en başarılı ve ikonik koku olarak anılmaya başlamıştır. Bir röportajında Marilyn Monreo’ye uyurken ne giydiği sorulmuştur. Onun verdiği cevap ise hafızalara kazanmıştır; “yalnızca Chanel No.5!”