Thierry Mugler Angel Parfüm Kayan Yıldız

Kayan yıldız şişesindeki efsanevi parfüm Thierry Mugler Angel çok fazla söylenecek söz var. arfüm dünyasını baştan yaratan bir koku. Dünyada en çok satılan parfümlerden biri olması yanında en çok taklit edilenlerden biri. Angel o kadar tutuldu ki, bugün dünyanın en çok satan on parfümünden biri oldu. Bazı kaynaklarda parfüm tarihindeki ilk “oryantal gurme” tarzında olduğu iddia ediliyor.

Ünlü modacı Thierry Mugler’in çocukluğundaki pamuk şekeri kokusunun peşine düşmesi, “Angel” isimli parfümü ortaya çıkardı. Önemli oranda Etil Maltol aromasına sahip Angel, 1990’lı yılların başlarında parfüm dünyasında devrim yarattı.

Bu parfüm bünyesinde bazı ilkleri barındırıyor. Bunlardan en bilineni ilk defa bir parfümde böylesine yoğun ve net şekilde çikolata ve karamel benzeri kokusunun kullanılması. Hatta açıklanan resmi notalarında çikolatadan bahsedilmesi. Günlük hayatta çikolata yemek mutluluk verici bir durumdur. İnsanın serotonin salgılamasını sağlar. İlk defa bir parfümde böylesine çikolataya bandırılmış paçuli kullanılıyordu.

Continue reading

Creed Jasmin İmperatrice Eugenie Parfüm

Creed Jasmin İmperatrice Eugenie ; Bu parfüm Napolyon’un eşi için özel hazırlandı. Tarihten bugüne uzanan bir koku… III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugénie de Montijo’nun özel bir koku istemesiyle hazırlanan bu parfümde, İtalyan yasemini, bergamot ve vanilya notaları ahenkle dans ediyor. Eğer özel bir parfüm arıyorsan bu parfüm tam sana göre. Kimsede olmayan parfümler kategorisinde en üst sıralarda yer alan bir parfüm. Continue reading

Guerlain Shalimar Parfüm

Guerlain Shalimar ; Tüm zamanların en tanınmış parfümleri arasında yer alan bu kokunun altında hüzünlü bir aşk hikayesi var. Parfüm ismini Pakistan’da yer alan muhteşem güzellikteki Shalimar Bahçeleri’nden alıyor.

1600’lü yılların başında Babür Devleti hükümdarı Şah Cihan ve onun biricik eşi Ercüment Banu’nun benzersiz bir aşk yaşıyorlar. O dönem Hindistan’daki Türk hakimiyetinin en parlak dönemlerinden birini yönetiyor. Şah Cihan’ın eşi Banu’dan tam 13 çocuğu oluyor. Fakat 14. çocuğunun doğumunda Banu ölüyor. Dillere destan olan bu aşk o kadar acı bir şekilde bitiyor ki Şah Cihan tahtı, yönetimi her şeyi bırakıyor. Ömrünün kalan kısmını büyük bir yas içinde geçiriyor. Sonra da büyük aşkı için ünlü Tac Mahal’i yaptırıyor.Continue reading